Založ si blog

o ROVNO-právnosti, -cennosti a -rodosti

Minule mi niekto povedal niečo v zmysle – chceli ste rovnoprávnosť, tak makaj a nesťažuj sa. Bolo to, akoby som dostala facku. Kto v roku 2016 hovorí o tom, že ženy chceli rovnoprávnosť? Ale nevadí. Samozrejme som nad tým začala rozmýšľať. Alebo som len možno bola rozhodená z dnešného dňa, v ktorom mám tri deadliny na úplne odlišné veci, a to ešte do povinností nerátam čas strávený v práci a fakt, že si musím zrušiť konzultačné hodiny na katedre, aby som to všetko stihla. A tak radšej píšem tento blog 🙂

Chceli sme rovnoprávnosť, sedí vec. Ale koľko z nej naozaj máme? Môžeme voliť, nemusíme byť na materskej, ale môžeme, máme (papierovo) rovnaké práva. Ale stále zarábame menej. Nevezmú nás do každej práce, lebo predsa nebudú riskovať, že odídeme na materskú, alebo že, ak už máme deti, si budeme neustále brať voľno alebo paragrafy, aby sme sa o deti starali a chodili s nimi po lekároch. To sú fakty, ktoré nikto nemôže poprieť. A to nespomínam vysokú (a vlastne ani nízku) politiku, v ktorej majú ženy mizivé zastúpenie.

Potom sú tu ale aj normy, zákony, predsudky a obmedzenia, ktoré sú len v našich hlavách. Vezmime si úplne náhodný a od môjho života na hony vzdialený príklad – predstavte si, že máte pred tridsiatkou, ste finančne nezávislá, máte svoj byt, svoju hlavu, auto, domáce zviera, viacero dobrých kamarátok, ktoré na vás majú čas, bar, kde ste ako doma, a šatník, o ktorom ste snívali dve desaťročia. Ste ale natoľko nezávislá, že sa nedokážete pretvarovať a obmedzovať do tej miery, aby ste mohli žiť s niekým, kto do vás nie je blázon, ale má len pocit, že k sebe hádam snáď patríte. To by nebol až taký problém, pretože vzťah nie je to, čo vám chýba, ani to, čo potrebujete. Vzťah, podobne ako morálka, je výmysel ľudstva, nie dôsledok života.

A tak si žijete svoj živote. Lenže, či už chcete, alebo nie, ľudia, tak ako väčšina zvierat, sú naprogramovaní žiť v pároch. Začne vám chýbať láska. Dotyk. Pocit, že máte somebody to love.

Čo spravíte? Začnete sa krajšie obliekať? Zmeníte bar? Dáte sa na zoznamku? Začnete presviedčať známych, aby vám niekoho dohodili? To všetko znie trošku zúfalo. Či nie?

Alebo si môžete počkať, kým ho stretnete? Ale kto je to ten ON? Je  to niekto, kto osloví vás alebo naopak niekto, koho ste si sama vybrali?

Ak máte toľko šťastia, že platí prvý prípad, blahoželám, pokojne preskočte pár riadkov. Áno, stáva sa to, a napokon, môže to byť aj vzájomné. Vyhrali ste jackpot. Ale len po určitý bod.

Je tu však iná možnosť – chcete lásku a človeka, ktorého ste si vybrali samé. Aby sme to ešte trošku skomplikovali, je to úplne cudzí človek, s ktorým sa nepoznáte. Čo teraz?

Nech už ste akokoľvek odvážna a investigatívna, ak nemáte čarodejnícke schopnosti alebo obrovské šťastie (to znamená, že by ten človek pri vašom prvom pohľade všetko pochopil a odhalil vaše plány a túžby, pocítil by to isté, a v zásade by nastal prvý prípad, čomu ale, prepáčte mi, nedávam veľkú šancu, vzhľadom na realitu a životné skúsenosti), dostanete sa do bodu, v ktorom budete musieť nejakým spôsobom sformulovať svoje potreby a túžby. Teda povedať, čo chcete. Tu sa dostávame do príkreho rozporu s ezoterickou a motivačnou literatúrou, ktorá vás pobáda, aby ste povedali, čo chcete. Pretože, ak prídete za mužom a pozvete ho na drink/rande/do kina alebo rovno do postele, len v málo prípadoch sa stretnete s pozitívnou, či nebodaj nadšenou odozvou. Lebo vás budú považovať za trafenú. V našich zemepisných šírkach niet priestor na to, aby žena povedala, čo chce. Takže napokon sa dostávame späť do bodu jeden, čakania na to, kým si niekto vyberie vás, lebo vy asi nemáte právo si niekoho vybrať.

 

Strih. Máte vzťah. Nech už ste k nemu prišli akoukoľvek formou, žijete /stretávate sa/ spávate a svoj čas trávite s inteligentným a milým mužom, ktorý vás má rád, a žijete si na obláčiku. Ale zrazu si začnete všímať určité fakty – väčšina vášho života je podriadená tomu, čo chce on. Vezmite si kalendár a pero a zrátajte dni, keď ste spolu pretože chce on a kedy, pretože to chcete vy. Výsledok vás zaručene nepoteší. Prečo? Lebo ženy sú príliš zaľúbené a nerady hovoria, že nemajú čas a dokážu si program prispôsobiť vzťahu? Neviem, prečo to tak je. Ale mám odsledované, odskúšané a odkomunikované (akokoľvek toto slovo nenávidím) s viacerými ľuďmi mužského pohlavia, že to tak proste je. Chcete ísť na drink so starým známym? Je to možné, ale až keď s návrhom príde on. Chcete ísť na večeru s vaším priateľom? No asi by vás mal zavolať on. A to ešte nehovorím o sexe.

Pretože, ak dá žena najavo svoje túžby, potreby, a nedajbože nespokojnosť, stáva sa z nej stíhačka, manipulátorka a hysterka.

Už dlho rozmýšľam, ako by sa to dalo napraviť. No zatiaľ som na nič neprišla. Jediná vec je varovanie – neprestaňme zo strachu dávať najavo svoje požiadavky.

Karl Ove

04.07.2017

Miluj svoj život, Život po živote, Biblia, Korán... na svete je veľa kníh, o ktorých sa hovorí, že vám zmenia život. Že vás naučia, ako treba žiť. Ale málokedy sú to tie, o ktorých sa viac »

Deň šiesty

18.09.2016

Nedeľa. Nedeľa a Wim Wenders. Tak som sa utvrdila, že Rȕdiger Vogler je môj obľúbený herec. A asi aj Wendersov. V tomto filme sa protagonista, ktoré stvárňuje, volá takisto ako v o 20 rokov viac »

Deň piaty

17.09.2016

Sobota. Zmena počasia i tlaku. Zameranie na Wendersa som ale nezmenila a preto som si pozrela jeho Falošný pohyb. Potešil ma Rȕdiger Vogler, ktorého som si obľúbila vo včerajšom Lisabonskom viac »

piloti, Rusko

Sýria: Rusi sa sťahujú, USA ostávajú

17.12.2017 20:06

Američania sa z blízkovýchodnej krajiny stiahnuť nateraz neplánujú, chcú najprv zničiť radikálov z Islamského štátu.

cert

Čerti pochodovali Piešťanmi, ľudia boli nadšení aj nahnevaní

17.12.2017 19:50

Približne štyridsať čertov v desivých maskách vykročilo Piešťanmi krátko po štvrť na šesť večer.

Rusko, FSB

Teroristický útok v Petrohrade zmarili informácie od CIA, Putin poďakoval Trumpovi

17.12.2017 18:07, aktualizované: 18:54

Atentátnici plánovali útok na katedrálu v druhom najväčšom ruskom meste, po informáciách od CIA ich ruské úrady zadržali.

lekaren, liek, choroba, lieky

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu niektoré šarže lieku Endiex

17.12.2017 17:06

Dôvodom stiahnutia niektorých šarží lieku z trhu je podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku.

Sára Novomeská

mám rada kultúru, ktorá odzrkadľuje ľudskosť a originalitu. mám rada farebné vnímanie, no čierno-biela je nesmrteľná a nadčasová. ako v knihe, tak i v móde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 29516x
Priemerná čítanosť článkov: 894x

Autor blogu

Kategórie