Založ si blog

utorok – pre mňa posledný deň CINEMATIKu

Vlani v Marienbade. Zvláštny ponurý a veľmi emotívny film Alaina Resnaisa, ktorý ho natočil spolu s Alainom Robbe Grilletom. Muž a žena v zaseknutej spoločnosti, zaseknutom hoteli i dobe. Muž bez mena sa s romantickou (či skôr chorobnou?) nástojčivosťou  snaží presvedčiť ženu o tom, čo spolu zažili minulé leto na tomto (či nejakom inom) mieste. Mnoho dlhých záberov na ženu, na muža, a okolo nich bezvýznamných ľudí robí film do istej miery statickým. Ale rozhodne nie nudným. Táto dnes už filmová klasika ocenená medveďom na Berlinale, spochybňuje hranicu medzi pravdou a lžou, medzi realitou a snom.  Pre mňa je to zosobnenie skutočného umenia.

 

Hoci som si nebola istá, rozhodla som sa pozrieť si slovenský dokumentárny film Absolventi – sloboda nie je zadarmo. Jeho režisér Tomáš Krupa ho natočil podľa toho, čo on sám prežíval po skončení Akadémie umení. Áno, vyvstáva tu otázka, čo vlastne my, ľudia študujúci viac či menej umelecké smery, v budúcnosti čakáme. Ale pravda je, že postaviť 19ročného človeka pred otázku študovať, čo ho baví, alebo to, čím sa možno uživí, je trochu veľa. Dokument ponúka súkromné problémy troch reálnych absolventov tejto AkU,  najmä tie spojené s reálnym životom. Film musí osloviť každého vo veku od 20 do 30 rokov. To minimálne. Hoci je miestami desivý svojou pravdou, v závere i miestami presvitá odhodlanie protagonistov za každú cenu robiť, to čo ich baví. Aj keď to budú mať ťažké. Možno som naivná, no stále verím tomu, že i ja sa budem živiť tým, čo robím rada.

 

Posledný film, ktorý som v utorok videla (a vlastne môj posledný film tohtoročného Cinematiku) bola Jarmuschova novinka Prežijú len milenci. Môžem si za to asi sama, že negooglim, nezisťujem a nečítam, a preto moje prekvapenie, že ide upírsky film, bolo fakt obrovské. Dokonalá Tilda Swinton, pre zmenu s dlhými a strapatými vlasmi, hrá Evu, krásnu upírku, ktorej manžel  Adam nie je o nič škaredší. Ona má knihy, on má hudbu. Obaja reprezentujú akýsi pra-pár (Adam a Eva, čo by sme čakali…) a tým i silnú lásku. Jarmusch týmto filmom odpovedá na rôzne scifi-magórie, ktoré zaplavujú naše kiná a knižnice, a ničia tým predstavivosť a zdravý rozum všetkých, ktorý sa na rôzne súmraky pozerajú. Film Prežijú len milenci je veľmi vydarený snímok, zaplnený množstvom zásadným myšlienok o ľudstve a jeho súčasnom stave, a doplnený množstvom vhodne vybranej hudby. Vtipné narážky na známe osobnosti histórie, či už vedcov alebo literátov odľahčujú atmosféru. Hoci je celý film natáčaný v tme, vôbec nie je pochmúrny. Naopak, je to niečo, čo kinám chýbalo. Reálny príbeh z absolútne reálneho prostredia. A taká láska býva.

 

PS – hoci ide o pekný reklamný slogan, naozaj som si svoj LAST MINUTE v Piešťanoch užila. Nemyslela som sa počas týchto dní na nič z toho, čo ma čaká. A tak dnešný budíček so sebou priniesol krutý návrat do reality … Ale nevadí, keďže v bratislavskom Lumiere budú celý september hrať veľa filmov zo Cinematiku.

o ROVNO-právnosti, -cennosti a -rodosti

10.10.2016

Minule mi niekto povedal niečo v zmysle - chceli ste rovnoprávnosť, tak makaj a nesťažuj sa. Bolo to, akoby som dostala facku. Kto v roku 2016 hovorí o tom, že ženy chceli rovnoprávnosť? Ale viac »

Deň šiesty

18.09.2016

Nedeľa. Nedeľa a Wim Wenders. Tak som sa utvrdila, že Rȕdiger Vogler je môj obľúbený herec. A asi aj Wendersov. V tomto filme sa protagonista, ktoré stvárňuje, volá takisto ako v o 20 rokov viac »

Deň piaty

17.09.2016

Sobota. Zmena počasia i tlaku. Zameranie na Wendersa som ale nezmenila a preto som si pozrela jeho Falošný pohyb. Potešil ma Rȕdiger Vogler, ktorého som si obľúbila vo včerajšom Lisabonskom viac »

archeológovia, archeologický prieskum, nálezisko

Bratislava sa pýši jedným z najrozsiahlejších archeologických nálezísk na Slovensku

26.06.2017 18:52

Počas výskumu, ktorý sa robí pre stavbu bratislavského obchvatu, objavili v bratislavských Podunajskych Biskupiciach jedno z najrozsiahlejších archeologických nálezísk u nás.

donald trump, prezident, usa

Najvyšší súd USA čiastočne odblokoval Trumpov imigračný dekrét

26.06.2017 17:28, aktualizované: 18:59

Najvyšší súd USA svojím rozhodnutím umožnil vláde začať čiastočne uplatňovať imigračné dekrét prezidenta Donalda Trumpa.

Kia Motors Slovakia

Kia už oslovila tisíce nezamestnaných, skúša aj Bulharov

26.06.2017 17:26

Kia pri Žiline zápasí s vysokou fluktuáciou zamestnancov, preto potrebuje nájsť 500 nových ľudí k výrobným linkám.

Elektrina, žiarovka, bývanie

Šéfa regulačného úradu chcú robiť zatiaľ štyria

26.06.2017 16:20

Záujem o post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) majú zatiaľ štyria kandidáti.

Sára Novomeská

mám rada kultúru, ktorá odzrkadľuje ľudskosť a originalitu. mám rada farebné vnímanie, no čierno-biela je nesmrteľná a nadčasová. ako v knihe, tak i v móde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 27140x
Priemerná čítanosť článkov: 848x

Autor blogu

Kategórie