Založ si blog

americký sen? ani náhodou!

 

Všetci chceme byť úspešní, bohatí a šťastní. Ako sa stať tým prvým (ostatné dve z toho vyplynú, aspoň podľa mňa), radí napríklad i Tomáš Blažo. Vo svojej knihe 6 návykov úspešných osobností si vytýčil 6 bodov, ktoré podľa neho úzko súvisia s úspechom.

Z knihy je cítiť, že autor má všetkých týchto 6 návykov. Priznáva sa, dosť otvorene, aký bol a je jeho život, čo je za človeka. Skromne poznamená, že kniha má charakter pracovného zošita. To je však jej plus, v žiadnom prípade nie mínus. Posúva ju to medzi podobnou literatúrou niekam vyššie. Z každého riadku cítiť zanietenosť a presvedčenie autora. Presvedčil dokonca i mňa – slovenčinárku, a to natoľko, že mi neprekážali občasné štylistické, resp. lexikologické nedostatky.

Blažo knihu rozdelil na 6 častí, teda každému návyku venuje jednu časť. Tie sa začínajú citátmi, a nezabúda sa ani na príbehy, ktoré robia knihu prístupnejšiu. Prvá časť sa volá cieľavedomosť. V nej autor dobre argumentuje, prečo je dôležité mať svoje ciele. Leitmotívom tejto kapitoly je tvrdenie, že bez cieľa človek môže prísť tam, kam nechcel. Nedá sa nesúhlasiť. Zaujímavé sú aj úlohy, ktoré má čitateľ, túžiaci po úspechu robiť. Táto kapitola ma presviedča, že kniha má svoje opodstatnenie, lebo vychádza z mojej obľúbenej tézy „mysľou pohnúť svetom.“

Druhá časť je o postojoch. Opäť niečo overené, sto ráz povedané a niečo, čo väčšina z nás nedokáže. Veriť tomu, čo chce. Zaujať pozitívny postoj aj v situáciách, ktoré sa javia ako bezvýchodiskové. Zaujímavý je aj výber citátov v úvode každej kapitoly. Sú trefné a v knihe sú kvôli tomu, aby si čitateľ ručne odpísal ten citát, ktorý sa mu najviac páči. Ručným opísaním si ho zapamätáme, vryjeme do ruky i pamäti.

Tretia časť má názov plánovanie. Je fajn, že autor postupuje aj logicky. Prvý musí byť cieľ, potom správny postoj a tretí je plán. Vierohodnejšie pôsobia aj príbehy, ktoré sa stali samotnému autorovi. Aj tretia kapitola sa tak začína. Aj pri tejto časti si uvedomujem tie výhody, ktoré plynú z toho, že kniha má charakter pracovného zošita. Zápisky, ktoré si čitateľ robí, majú niekedy až charakter spovede. Tým kniha napĺňa základné poslanie – komunikáciu medzi autorom a čitateľom. Zaujímavé je i to, že Blažo stále pracuje i s predchádzajúcim – plán prepája s postojom a to pri veciach, ktoré sa nedajú naplánovať. K tým treba zaujať správy, resp. pozitívny postoj.

Napriek tomu, že v úvode autor píše, že nemá / a ani nemusí mať/ vzdelanie na prestížnej univerzity, štvrtou časťou je vzdelanie. Samozrejme, nie o klasickom učení sa. Pochopíte, že učiť sa úspechu nie je ako bifľovať sa v škole, a že to, čo sa naučíte, budete môcť aj využívať. Ak teda chcete dosiahnuť dlhodobý úspech, osvojte si vlastnosti úspechu a úspešných ľudí.“ Ide skôr o návyky. Neskôr autor zvýrazňuje najmä čítanie a robenie si poznámok o prečítanom. Bohužiaľ, vyzdvihuje najmä čítanie iných kníh ako beletrie. Ale je logické, že ľudia, ktorí chcú uspieť, majú čítať o svojom odbore a nie o osude Anny Kareninovej.

Vytrvalosť je názov piatej lekcie. Začína sa príbehom o Platónovi, ktorý človeka nadchne. Spomína i veľa iných slávnych osobností, ktoré mali výdrž. Blažo v nej siaha po zmene myslenia človeka, tak ako aj pri ostatných. Otázne je, či sa niekto dokáže naučiť vytrvalosti…

Posledná šiesta kapitola, a teda aj šiesty návyk k úspechu je aktivita. „Aktivita zbavuje strachu. Spomínaní nováčikovia nemali čas na strach, pretože bez prestávky telefonovali. Povzbudil som ich aktivitu a zmenil som ich myšlienky. Zapamätajte si, že strach máte preto, lebo máte čas nad ním premýšľať. Ak sa mozog musí zaoberať aktívnou činnosťou, nebude sa zaoberať obavami. Nedokáže totiž premýšľať nad dvoma vecami naraz“

Záver knihy neprináša len klasické zhrnutie. Najprv v ňom nájdeme odpovede na otázky, ktoré by čitatelia mohli autorovi položiť, resp. položili. Až potom sa dostaneme k zvýrazneniu šiestich návykov na ceste k úspechu. Takže, veľa šťastia! Teda nie šťastia, veľa cieľavedomosti, pozitívneho postoja, dobrých plánov, vzdelávania,  vytrvalosti a aktivity!

 

 

Karl Ove

04.07.2017

Miluj svoj život, Život po živote, Biblia, Korán... na svete je veľa kníh, o ktorých sa hovorí, že vám zmenia život. Že vás naučia, ako treba žiť. Ale málokedy sú to tie, o ktorých sa viac »

o ROVNO-právnosti, -cennosti a -rodosti

10.10.2016

Minule mi niekto povedal niečo v zmysle - chceli ste rovnoprávnosť, tak makaj a nesťažuj sa. Bolo to, akoby som dostala facku. Kto v roku 2016 hovorí o tom, že ženy chceli rovnoprávnosť? Ale viac »

Deň šiesty

18.09.2016

Nedeľa. Nedeľa a Wim Wenders. Tak som sa utvrdila, že Rȕdiger Vogler je môj obľúbený herec. A asi aj Wendersov. V tomto filme sa protagonista, ktoré stvárňuje, volá takisto ako v o 20 rokov viac »

piloti, Rusko

Sýria: Rusi sa sťahujú, USA ostávajú

17.12.2017 20:06

Američania sa z blízkovýchodnej krajiny stiahnuť nateraz neplánujú, chcú najprv zničiť radikálov z Islamského štátu.

cert

Čerti pochodovali Piešťanmi, ľudia boli nadšení aj nahnevaní

17.12.2017 19:50

Približne štyridsať čertov v desivých maskách vykročilo Piešťanmi krátko po štvrť na šesť večer.

Rusko, FSB

Teroristický útok v Petrohrade zmarili informácie od CIA, Putin poďakoval Trumpovi

17.12.2017 18:07, aktualizované: 18:54

Atentátnici plánovali útok na katedrálu v druhom najväčšom ruskom meste, po informáciách od CIA ich ruské úrady zadržali.

lekaren, liek, choroba, lieky

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu niektoré šarže lieku Endiex

17.12.2017 17:06

Dôvodom stiahnutia niektorých šarží lieku z trhu je podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku.

Sára Novomeská

mám rada kultúru, ktorá odzrkadľuje ľudskosť a originalitu. mám rada farebné vnímanie, no čierno-biela je nesmrteľná a nadčasová. ako v knihe, tak i v móde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 29507x
Priemerná čítanosť článkov: 894x

Autor blogu

Kategórie